Wednesday, August 3, 2016

Convert Prices To Familiar Work Units to Teach Kids The Value Of A Dollar

Washing Dad's Car

“Dad, can I get the new iPhone?”

“How much does it cost?”

“$649. Is that a lot?”

“Well, it’s:

“Wow, that’s expensive. Maybe I’ll just stick with what I have for now.”


The value of money can be difficult for kids to gauge. Not surprising. Most have limited exposure to real world paychecks and expenses. Converting prices to familiar work units will give your child some valuable perspective.

1 Average amount paid for a car wash in last 90 days on

2 Average amount paid for pet poop patrol in last 90 days on

Want to turn these tips into action? Check out

No comments:

Post a Comment